کمربند ایمنی: ایمنی کودک و زنان باردار

بستن کمربند ایمنی تنها برای راننده نیست. سرنشین جلو و سرنشینان عقب هم حتماً باید کمربند ایمنی رو ببندند. شاید فکر کنید اگر تصادفی رخ بده با دست می تونید مانع برخورد بشید.اما این تصوری کاملاً اشتباهه. شما در داخل اتومبیل در حال حرکت هستید( ساکن نیستید). هنگام برخورد با مانع، بدن شما تمایل به ادامه ی حرکت با همون سرعت قبلی  رو داره و اگر چیزی مانعش نشه، با شدت به جلو پرتاب میشه.

سرنشین جلو: برخورد سر و صورت، گردن و زانو با داشبورد و در بدترین حالت با شیشه جلو و پرتاب به بیرون.

سرنشین عقب: برخورد سر با سقف خودرو، پرتاب با شدت به سمت جلو و برخورد شدید سر، صورت و گردن با وسط داشبورد و در بدترین حالت پرت شدن از وسط شیشه جلو به بیرون!

راننده: بهتره نگم! خودتون می دونید چه بلایی سرش میاد و معمولاً در تصادفات از روبرو، راننده اولین کسیه که آسیب می بینه و شدت آسیب دیدگیش از بقیه سرنشینان بیشتره. برخورد فرمان با سر و صورت، فک و دندان ها، چرخش گردن، خورد شدن قفسه سینه و قطعاً کمر، کاسه ی زانو  و ...

مطمئن باشید کمربند ایمنی، بهترین وسیله برای حفظ امنیت شماست و یادتون باشه که حادثه هیچ وقت خبر نمی کنه.حتی توی یک کوچه تنگ و کوتاه.

 

در ادامه نحوه بستن صحیح کمربند ایمنی برای کودکان و زنان باردار توضیح داده شده:


1.ایمنی نوزاد(صندلی عقب):


2. ایمنی نوزاد صندلی جلو:

 

3. ایمنی کودک همراه مادر در صندلی شاگرد:

این مطلب رو هرچی گشتم نتونستم عکس مناسبی براش پیدا کنم. کودکی که بغل مادرش در صندلی جلو نشسته، باید از زیر کمربند ایمنی رد شده باشه. نه اینکه مادر کمربند رو بسته باشه و بعد کودک رو بغل کنه! در تصادفات، این کار باعث پرتاب کودک بسمت شیشه و آسیب دیدگی شدید میشه.

هرگز فکر نکنید که می تونید با بغل کردن نوزاد، از برخورد اون با شیشه جلوگیری کنید. این اتفاق برای من یکبار افتاد و شیشه جلوی ماشینم بر اثر برخورد سر کودک 4 ساله، بدجوری ترک برداشت. خدا به این کودک رحم کرد که شدت ترمز من بیش از حد نبود وگرنه شدیداً آسیب می دید.

 

 

4. ایمنی زن باردار:

 

 

توضیحات: محققان مرکز تحقیقات تروما با اشاره به روش صحیح بستن کمربند ایمنی برای زنان باردار می‌گویند: باید بند بالایی کمربند از روی شانه، از بین دو سینه و بالای شکم  و بند پایینی از زیر شکم عبور کند تا به رحم فشار وارد نکند.

بهترین حالت بستن کمربند ایمنی برای یک خانم باردار این است که بخش پایینی کمربند را زیر شکم و روی استخوان های لگن و بخش بالایی آن را هم بین سینه هایش قرار دهد و از بستن بخش پایینی رو و بالای شکم و بخش بالایی روی گردن و زیر بازوها خودداری کند. اگر هم احساس کردید که بخش پایینی کمربند اذیت تان می کند، یک بالشتک نازک پنبه ای تهیه کنید و آن را بین کمربند و بدن تان قرار دهید.

منبع:

/ 0 نظر / 115 بازدید