درس پنجم: نیم کلاچ

 

برای تهیه کتاب نیم کلاچ و پارک دوبل به فروشگاه زیر مراجعه کنید

 

کتاب های آنلاین رانندگی

 

تمام مطالبی که در این وبلاگ عنوان میشه، با این فرضه که شما گواهینامه رو گرفتید. روزهای اول باید با یک راننده ی خوب که کنار دستتون نشسته بیرون برید و رانندگی کنید. اما واقعاً تنهایی رانندگی کردن خیلی از ترس های شما رو می ریزه و باعث میشه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 

 

امروز می خوام درباره ی نیم کلاچ صحبت کنم. نیم کلاچ اصلاً یعنی چی؟ یعنی وقتی ماشین تو دنده ست( دنده 1) و می خوایم از حالت سکون حرکت کنیم، کلاچ رو هم تا ته گرفتیم.خب؟ حالا آروم پا رو از روی کلاچ بر میداریم و ترمز رو هم رها می کنیم تا جایی که احساس کنیم ماشین داره حرکت می کنه.بعد می تونیم یه کم گاز چاشنی کار کنیم و همین که ماشین راه افتاد کلاچ رو اروم رها کنیم. کل این فرایند تنها 2 -3 ثانیه زمان می بره.پس سرعت عمل در نیم کلاچ مهمه.

 

انواع نیم کلاچ:


1.حالت سکون و سطح صاف :

در حالت سکون و در سطح صاف، وقتی کلاچ رو تا ته می گیریم و می زنیم دنده 1، اگر پا روی ترمز باشه، میشه ترمز رو رها کرد و اگر ترمز دستی بالا باشه، میشه اون رو خوابوند.چون ماشین به عقب یا جلو حرکت نمی کنه، پس میشه راحت ترمز رو رها کرد.آروم پا رو از روی کلاچ برمیداریم و همزمان با این کار یه کم گاز می دیم و وقتی ماشین راه افتاد آروم کلاچ رو رها می کنیم و گاز بیشتری به ماشین میدیم تا دنده 1 پُر بشه، و بعد می ریم سراغ عوض کردن دنده ها.

2.حالت سکون و سرازیری:

این راحت ترین حالت نیم کلاچه. اگر ماشین جلوتون باشه، مطمئناً نمیشه ترمز رو بلافاصله رها کرد. اما فرض کنیم جلوی شما خالیه.خب مثل حالت بالا عمل می کنیم. اما اگر مثلاً تو ترافیک بودیم و سرازیری هم بود، چکار کنیم؟ تو این حالت نیم کلاچ لازم نیست.دنده رو خلاص کنید و فقط پا روی ترمز باشه.با شروع حرکت ماشین ها، ترمز رو رها کنید تا به ماشین جلویی برسید.بعد که ایستاد دوباره ترمز کنید. پس کی نیم کلاچ لازمه؟ وقتی که ماشین جلویی فاصله ی زیادی از شما گرفته( مثل وقتایی که ترافیک یکدفعه حرکت زیادی میکنه و ماشین جلویی 6-7 تا ماشین میره جلوتر) و با رها کردن ترمز مدت زمان زیادی طول می کشه تا به ماشین جلویی برسید. بعلاوه وقتی تو سرازیری هستید، اگر ماشین خلاص باشه و سرعت زیادی بگیره، ترمز ها زیاد خوب عمل نمی کنند و خطرناکه.پس تنها در حالت حرکت مورچه ای ماشین جلویی، ماشین رو خلاص کنید و با ترمز حرکت کنید نه در موارد دیگر.

3.حالت سکون و سربالایی:

سخت ترین حالت نیم کلاچ و مهمترین حالت. در این جا فرض می کنیم تو یک سربالایی با شیب تند هستیم(مثل سربالایی پارک جمشیدیه) و توی ترافیک گیر کردیم.ماشین خلاصه و ترمز رو گرفتیم. حالا ماشین جلویی حرکت می کنه و به اندازه ی یک ماشین میره جلو. چجوری حرکت کنیم که بدون اینکه بریم عقب و بزنیم به ماشین عقبی، راحت بریم جلو و فاصله رو پر کنیم؟

ببینید دو حالت داره:

1. اگر خیلی سربالایی تند نباشه:

  پا روی ترمز، کلاچ دنده1، حالا آروم پا رو از روی کلاچ بر میداریم تا ماشین بلرزه؛ بعد ترمز رو رها می کنیم و گاز میدیم و آروم پا رو از روی کلاچ بر میداریم تا ماشین بره جلو. در واقع شما با این کار، بدون استفاده از ترمز و فقط با نیم کلاچ، ماشین رو در سربالایی نگه میدارید و با گاز دادن و رها کردن بیشتر کلاچ، بدون اینکه عقب برید، به جلو حرکت می کنید. برای ایستادن هم گاز رو رها کنید، کلاچ رو تا ته بگیرید، ترمز کنید و بعد دنده رو خلاص کنید؛ پا رو از روی کلاچ بردارید و فقط ترمز رو نگه دارید. می تونید یه کار خوب کنید که ترمز دستی رو بکشید بالا و پا رو از روی ترمز بر دارید و راحت بشینید. و بعد برای شروع حرکت ترمز رو بگیرید، دستی رو بخوابونید و مثل بالا عمل کنید.

حالات دوم: سرازیری شیب خیلی تندی داره:

 تو این حالات نمیشه مثل بالا عمل کرد.چون نیم کلاچ زورش نمیرسه ماشین رو نگه داره و ممکنه سریع خاموش کنید. تو این حالت دستی رو بکشید بالا، کلاچ دنده 1، حالا همزمان که نیم کلاچ می کنید گاز بدید تا ماشین تکون بخوره و بلرزه.حالا دستی رو بخوابونید و حرکت کنید. برای ایستادن هم مثل حالت بالا عمل کنید.منتهی هر وقت که توقف کامل کردید، خلاص کنید و ترمز دستی رو بکشید. بعد برای شروع حرکت دوبباره از نو شروع کنید. در این حالات ترمز دستی خیلی کارایی داره و بدون اون، کار خیلی سخت میشه. پس  این روش رو حتماً یاد بگیرید که خیلی کارایی داره و فقط راننده های حرفه ای از این روش استفاده میکنند و تازه کارها توی سربالایی ها همش خاموش میکنند و حرص بقیه رو در میارن:d

در نهایت اینکه نیم کلاچ موضوع بسیار مهمی در رانندگیه.برای تمرین هم در یک سربالایی با شیب کم، سعی کنید بدون استفاده از گاز و ترمز و فقط با استفاده از نیم کلاچ:

ماشین رو در سربالایی نگه دارید(توقف کامل).

رو به جلو حرکت کنید.
وقتی ماشین در حال عقب رفتنه، با نیم کلاچ نگهش دارید.

و تمریناتی از این قبیل.

/ 25 نظر / 1635 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fasimoni

سلام بعضی از دوستان (منظورم سایتهای دیگه است) ازشون که سوالی بپرسی جوابش می ره واسه سال بعد...، خداروشکر که اینجا اینطور نیست، ممنون از پاسخ دهی به موقعتون، خدا قوت. مطلبی که گفتین راجع به نیم کلاچ تو شیب تند، یعنی توی سربالایی و در ترافیک از ترمزدستی استفاده کنیم؟ حتی با حرکت موچه ای؟ این سرعت عملمون رو کند نمی کنه؟

مبتدی

سلام بامداد جان من پارسال اومدم و مطالب وبلاگت رو خوندم و تا الان هم ازش استفاده می کنم. امروز اولین روزی هست که با ماشین اومدم سر کار البته نتونستم جسارت کنم و تنها بیام ولی خوب اومدم. [لبخند] دلم میخواد اصولی و خوب رانندگی رو یاد بگیرم. امیدوارم که از پس این مسئله که برام خیلی هم اهمیت داره بر بیام.برام دعا کن. از مطالب خوب و مفیدت باز هم تشکر می کنم.

مبتدی

بامداد جان از لطفت بی نهایت ممنونم. می خواستم بپرسم آیا ارزش داره پراید معمولی رو دنده اتومات کرد و اینکه کلا کار درستی هست اینکار؟باتوجه به اینکه ماشین پراید هست.

مبتدی

سلام بامداد جان. از اینکه منو راهنمایی کردی و توضیح دادی خیلی ممنونم.پس سعی میکنم خوب یاد بگیرم. فعلا با همراه میام و بر می گردم تا انشالله راننده حسابی بشم و تنها بیامو برم.[لبخند][لبخند]

نوید

واقعا از مطالب شما استفاده کردم. از خداوند برایتان ارزوی موفقیت می کنم. ممنون.

بهناز

مرسی عمو بامدادییییییی

همیشه عاشق

مرسی باید پرینت بگیرم از این پست برم تمرین...

ژیلا

سلام وسپاس به خاطر مطالب مفیدتون یه سوال دارم از نیم کلاج یا کلاج توی پیچها چه استفاده ای میشود؟ لطفا کامل توضیح بفرمایید. با تشکر

الناز

سلام.ممنون از مطالب خوبتون ی سوال داشتم......محیط امتحانی ما تماما سربالاییه و بهمین خاطر زمانی که برای دور زدن می ایستم برای حرکت باید نیم کلاج کنم..اما اینطوری ماشین خیلی شتاب میگیره.منظورم اینه ک وقتی برای نیم کلاج گاز میدم ماشین سرعتش زیاد میشه و یکم سخت میشه.میشه برای کنترل سرعت ازکلاج استفاده کرد؟همون زمانی ک دارم بعد از حرکت ماشین (بانیم کلاج)کلاجو اروم میارم بالا.....ماشین خاموش نمیشه؟؟؟؟؟

هدی

سلام من تازه دارم رانندگی یاد میگیرم خیلی بهش علاقه دارم ، خوشحالم که وبلاگتو پیدا کردم مطالبش خیلی کمکم میکنه مرسی،