خروج از پارکینگ: پاسخ به یک سوال

یکی از دوستان سوالی رو مطرح کردند که تصمیم گرفتم در اینجا بهش پاسخ بدم:

سوال:

سلام.ازت برای یک مشکل جوابی واضح میخوام: من ماشینمو توی پارکینگ منزل پارک میکنم. ماشین وسط گاراژه و از دو طرف بیش ازنیم متر هم فاصله با دیوار پارکینگ هست. اما نمیدونم چرا وقتی ماشینی روبروی منزل ما پارکه من نمیتونم بیام بیرون تا از همسایه میخوام ماشینشو برداره. میگه گاراژ بزرگه راحت میای بیرون آیا میشه با یک فرمول مثل آموزشهای دیگه منوکمکم کنید وبگین چکارکنم.بایک فرمون میام داخل گاراژ اما نمیتونم بیام بیرون.قلقش رو نمیدونم و الا هربار به طریقی دنده عقب میام .اما دنده عقب باچه روشی باید بیام رو نمی دونم.

 

پاسخ:

بیشتر پارکینگ ها دارای چنین وضعیتی هستند. یعنی راحت میشه با سر ماشین بریم داخل پارکینگ اما خروج از پارکین باید با دنده عقب باشه. خب این وضعیت وقتی که یک اتومبیل روبروی خونه ی شما پارک کرده، یه کم سخت میشه و نیاز به دقت بیشتری برای خروج از پارکینگ داره.

راه حل: به تصویر زیر خوب دقت کنید.من سعی می کنم با یک شکل نشون بدم:

  1. اول فرض می کنیم که طوری داخل پارکینگ قرار گرفتیم که از هر طرف نیم متر فاصله داریم. همین طور اتومبیل همسایه هم جلوی خونه ی شما قرار گرفته(چسبیده به  درب پارکینگ نیست. منظور آنطرف خیابان و روبروی درب پارکینگ شماست.)
  2. آینه های بغل و پشت سر رو تنظیم کنید تا دید خوبی داشته باشید. در این مواقع ما 80% از آینه های بغل استفاده می کنیم و 20% از آینه عقب و همچنین نگاه کردن به شیشه عقب. پس نقش آینه های بغل بسیار مهمه.
  3. دنده عقب می گیریم و با نگاه کردن به آینه بغل فاصلمون رو از دیوار تنظیم می کنیم. فرض بر اینه که بخوایم در هنگام خروج از پارکینگ، انتهای ماشین به سمت راست بپیچه. پس در این حالت باید به اندازه ی کمی بیشتر از یک آینه، از دیوار سمت راست فاصله داشته باشیم.  یعنی وقتی داریم دنده عقب می گیریم، به آینه سمت راست نگاه می کنیم؛  کمی فرمون رو به سمت راست می پیچونیم و بعد وقتی فاصله تنظیم شد( مثلاً دو آینه با دیوار فاصله داشتیم) ، فرمون رو راست کنیم و با فرمان مستقیم  به سمت عقب حرکت می کنیم. خب با این کار، ما فاصله از دیوار سمت چپ رو داریم زیاد می کنیم تا هنگام خروج از پارکینگ، جلوی ماشین راحت بتونه بچرخه.
  4. با کمک گرفتن ازآینه سمت راست و نگاه کردن به شیشه عقب، همین طور از پارکینگ خارج می شیم و وقتی چرخ های جلو داشت  از درب پارکینگ رد میشد، توقف کنید و سپس با حرکت بسیار کم و مورچه ای عقب برید و همزمان فرمان را کامل به سمت راست بچرخونید.
  5. حالا از شیشه عقب، اتومبیل همسایه رو نگاه کنید. اگر فاصله ی مناسبی داشتید و احساس می کردید که اگر به حرکت به سمت عقب و چرخش ادامه بدید، باهاش برخورد نمی کنید، به حرکت ادامه بدید و از پارک بیرون بیاین. اما اگر حس می کردید که باهاش برخورد می کنید، کمی که از پارک خارج شدید و به نزدیکی اتومبیل همسایه رسیدید،  دنده رو 1 کنید و به سمت جلو با سرعت بسیار کم حرکت کنید و فرمون رو به سمت چپ بچرخونید و حرکت رو ادامه بدید تا اتومبیل شما بصورت مستقیم قرار بگیره.

 

نکته1: مراقب عابرین پیاده که در حال عبور از پیاده رو هستند باشید.

نکته2: مراقب اتومبیل هایی که در حال عبور از خیابان هستند نیز باشید.شاید مجبور باشید در طول خروج از پارک، چندین مرحله توقف کنید تا از بروز سانحه جلوگیری کرده باشید.

 


/ 12 نظر / 7553 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوسن

سلام من رانندگيم بد نيست ولي خدا نكنه ماشيني از سمت راستم سبقت بگيره اونوقت تا مرز سكته ميرم [نیشخند]

شام

سلام..منم احتمالا این هفته اولین جلسه رانندگیم باشه ...ازت کمک میگیرم

فریناز

سلام.ببخش مزاحم شدم.من همیشه هنگام خروج از گاراژمنزل بانگاه به پشت سروبرگردوندن سر دنده عقب خارج میشم.اخه از اول مربیم میخواست به حالت دنده عقب واردبشم منم این روش بیرون میام از منزل.چون درب منزل به بیرون باز میشه وبایک فرمون نمیشه بیام باید درب بسته بشه.اگرتوکوچه روبروخونه ماشین همسایه باشه مکافاته.راستی هنگام خروج من به سمت چپ باید بپیچم.راهنماییم کن.ممنونم

فریناز

بازم منم.من تا الان هرگز با نگاه به ایینه ها از هیچ جای پارکی خارج نشدم.میدونم صحیح نیست.ممنون میشم روش کلی خروج با نگاه کردن در ایینه هارو بهم بگین.من بازم مزاحم میشم شما هروقت وقت کردین جوابمو بدین.ممنون

فریناز

سلام.ممنون از پاسختون.من 4.5 ساله که گواهینامه گرفتم اگر همسایه بدجنسی نکنه مشکلی نیست.ممنون از اینکه جواب دادین

فریناز

بازم سلام.یک سوال اگرزحمتی نیست/ وقتی تو خیابون پارک کردیم و یکدفعه میبینیم ماشینی جلوی ما و همینطور پشت سرما پارک کردن وقتی ما میخواهیم از پارک بیرون بیام ازکجا فاصله خودمون رو با این دو ماشین متوجه بشیم منظور تعیین فاصله با دو خودرو جلو وعقب خودروی ماست.تا راحت بیرون بیایم ؟ من دیدم بعضیها ماشینو چفت دیوارپارک میکنن جدا از سی سانت.چه طوری متوجه این میزان فاصله ازدیوار بشیم تا قبل از ایینه سپرجلو به دیوار نخوره؟ ممنون

مصطفی

سلام دوست عزیزم یه سوال داشتم/چجوری میتونم پارک دوبله را راحت انجام بدم؟مرسی

بابك

سلام در صورتي كه فقط جلوي پاركينگ خالي باشه و عقب و جلو ماشين پارك شده باشه مي شه چطور مي شه با يك فرمون رفت داخل؟ با تشكر

مهرو

سلام واقعا از سخاوت و راهنمایی دقیقتون ممنونم این مشکل را من هم دارم انشاله با این راهنمایی می تونم راحت تر از خونه بیام بیرون.

زهره

سلام در جواب خانم فریناز تو آموزشگاه به ما گفتن که وقتی سپر و تایر ماشین جلویی رو ندیدید یعنی فاصله شما یک متر از جلو و وقتی چراغ ترمز بالای کاپوت ماشین عقبی باشه ( جایی که برف پاک کن ها هست ) فاصله شما از ماشین عقبی 1 متر یا کمتره امتحان کردم در مورد پراید تا حدی درسته