آموزش رانندگی حرفه ای
 
قالب وبلاگ

 

چند وقت پیش بصورت اتفاقی موضوعی به ذهنم رسید گفتم شاید بهتر باشه با شما در میون بگذارم:

توجه کردید تصادفات از بقل چطور صورت می گیره؟ معمولاً اتومبیلی که سمت راست قرار داره، به سمت چپ منحرف میشه و به اتومبیل کناری برخورد می کنه. حالا دو تا سوال پیش میاد:

1. چه کسی مقصره؟

2.چرا این اتفاق افتاده؟

در جواب سوال اول قانون میگه اتومبیلی که انحراف به چپ داشته مقصره.  شما قبول دارید؟

در جواب سوال دوم که به نوعی تکمیل کننده سوال اوله باید اینطور گفت که با اینکه اتومبیل منحرف شده 100% مقصر بوده (چون نقطه کور رو چک نکرده)، اما اتومبیل سمت چپی هم به همون اندازه مقصره. چرا که اولاً بر فرض اینکه لایی کشیدن در کار نبوده و هر دو با سرعت قانونی حرکت می کردند، اتومبیل سمت چپی رعایت فاصله با اتومبیل سمت راستی رو نکرده.  بعلاوه اشتباه بزرگی که انجام داده این بوده که برای مدتی( چند ثانیه) در نقطه کور راننده سمت راستی حرکت کرده و شتاب هر دو ثابت بوده. بعد از این چند ثانیه حرکت یکنواخت در نقطه کور، یعنی درست زمانی که راننده سمت راستی روحشم از وجود یک اتومبیل در نقطه کور خبردار نبوده، اتومبیل سمت چپی پدال گاز رو فشار میده تا سبقت بگیره. در همین حین راننده سمت راستی هم می خواد به سمت چپ تغییر لاین بده که اتفاق رخ میده و تصادف از بقل بوجود میاد.

با توجه به نکته بالا: هرگز در نقطه کور اتومبیل های جلویی رانندگی نکنید! همیشه فاصله ایمنی با اتومبیل های کناری را رعایت کنید، در بین خطوط رانندگی کنید و اگر تصمیم به سبقت دارید، سبقت بگیرید. در غیر اینصورت دقیقاً پشت سر اتومبیل جلویی رانندگی کنید و نه در کنار آن و در نقطه کور.

[ ۱۳٩٢/٥/۱ ] [ ۸:٤٤ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

چند وقت پیش شب هنگام می خواستم به خونه دوستی در غرب تهران بروم. بخاطر اینکه زود راه افتاده بودم و قصد داشتم کمی دیرتر برسم، سرعت رانندگیم رو کم کردم و با 70km/h در لاین دوم رانندگی می کردم. یکی از دوستام می گفت: " رانندگی با سرعت کم لذت بیشتری نسبت به رانندگی با سرعت بالا داره". من به توصیه این دوستم با همون 70 تا رانندگی کردم و سعی کردم از رانندگی لذت ببرم. راستش بد نمی گفت اما در ادامه اتفاقاتی افتاد که نظرم رو کلاً عوض کرد و من تصمیم گرفتم هیچ وقت عادت رانندگی خوبم رو عوض نکنم.


 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/۱٧ ] [ ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

نکته نگران کننده ای که این روزها زیاد می بینم، سرعت بسیار بالای تریلی ها، بونکرها و میکسرهای حمل سیمانه که در اتوبان های تهران مشغول رانندگی هستند. اون هم نه در روز بلکه در ساعات ابتدایی شب یعنی از ساعت 8 به بعد! حداقل سرعت این ماشین آلات سنگین 100 کیلومتر بر ساعته که بسیار نگران کننده ست!

نکته بدتر اینه که این دسته از ماشین ها در لاین سبقت هم رانندگی می کنند و درست عین یک ماشین سواری سبقت می گیرند و تغییر لاین می دهند!!! نمی دونم پلیس راهنمایی رانندگی این روزها کجاست و چرا در اتوبان همت یا حکیم نیست تا جلوی این دسته از رانندگان که با جون ملت بازی می کنند رو بگیره؟ نمی دونم در صورت تصادف با این تریلی ها چه بلایی قراره سر ملت بیاد؟

فقط جهت اطلاع، عبارت "بونکر سیمان" رو در قسمت تصاویر گوگل جستجو کنید تا ببینید چه تصاویری براتون میاره!

توصیه: هنگام مشاهده این ماشین ها، یا پشت سرشان رانندگی کنید و یا اگر می خواهند از شما سبقت بگیرند، بگذارید تا بروند و تا حد ممکن از رانندگی در فاصله نزدیک و جلوی آنها خودداری کنید.

[ ۱۳٩٢/۳/۱٧ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

از این به بعد یک سری نکات رانندگی رو بصورت تک جمله در وبلاگ منتشر می کنم.بد نیست گاهی بهشون فکر کنیم و در رانندگی استفاده کنیم.

 

نکته: استاد رانندگیم می گفت: می خوای ترمز بگیری، گاز نده!

 

یعنی برای ترمز گرفتن الزاماً نباید پدال ترمز رو فشار داد. فقط گاز ندید تا سرعت کم بشه. این خودش نوعی ترمزگیریه.

[ ۱۳٩٢/۳/٥ ] [ ٩:٠۱ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

موتور اتومبیل همانگونه که عامل حرکت است، عامل بازدارنده نیز هست. پس از نیروی موتور اتومبیل هم می توان جهت حرکت استفاده کرد و هم در جهت توقف و کاهش سرعت.

اما استفاده مناسب از این امر حائز اهمیت است.چراکه می بایست از این ویژگی در سرعت ها و وضعیت های مناسب استفاده کرد.

تمرین جهت آشنایی با قدرت موتور جهت مهار حرکت:

تمرین 1: در یک مکان خلوت که اتومبیل در آن تردد نمی کند، شروع به حرکت کنید تا با دنده دو به سرعت حدود 50km/h برسید و سپس کلاچ را تا انتها فشار دهید و دنده را خلاص کنید. احساس رها شدگی اتومبیل را حس می کنید؟ در این لحظه ترمز کنید و بصورت ذهنی مدت زمان شروع ترمز تا توقف کامل را اندازه بگیرید.

اکنون یک بار دیگر این عمل را تکرار کنید. منتهی وقتی به سرعت 50 رسیدید، کلاچ را تا انتها فشار دهید و بعد از اینکه کمی اتومبیل بصورت خلاص حرکت کرد، به آرامی پا را از روی کلاچ بردارید و اجازه دهید کم کم چرخ دنده ها درگیر شوند. ایا احساس تسلط بیشتری بر اتومبیل جهت کنترل و ترمز کردن نمی کنید؟ حال با استفاده از این روش، هنگامیکه کلاچ را به آرامی رها می کنید و موتور را درگیر می کنید، سعی کنید از ترمز نیز استفاده کنید و اتومبیل را متوقف سازید. در این حالت شاید بهتر باشد کلاچ را به ارامی و تا انتها رها کنید و سپس ترمز کنید و درست قبل از خاموش شدن اتومبیل، کلاچ را نیز همراه ترمز بگیرید. این کار را چندین بار تکرار کنید و با حالت اول مقایسه کنید.

 

تمرین 2: تمرین بالا را با دنده 3 و سرعت 70 امتحان کنید. این بار می خواهیم تاثیر دنده 3 بر ترمز را درک کنیم. همین کار را با دنده 4 انجام دهید. نتیجه کدامیک بهتر است؟

 

تمرین3: در تمرینی که با دنده 3 انجام می دهید، وقتی دنده 3 درگیر شد،کمی ترمز کده تا به سرعت زیر 50 برسیم؛ سپس کلاچ را گرفته و بلافاصله به دنده 2 بروید. حالا کم کم کلاچ را رها کنید و ترمز کنید و مانند حالت قبل از خاموش شدن اتومبیل جلوگیری کنید. نسبت به حالتی که با دنده 3 ترمز می کردید، چه تفاوتی را احساس می کنید؟

 

بله هرچه به دنده کمتر و سنگین تر برویم، قدرت موتور در کاهش سرعت اتومبیل تاثیر بیشتری خواهد داشت. در حالی که ترمز کردن با دنده های 4 و 5 عملاً تاثیر بسیار کمی دارد.

چند نکته مهم:

1. در اکثر موارد با کاهش دنده ها به 3، موتور کمک بسیار خوبی برای کاهش سرعت خواهد بود. یعنی دنده 3 جمع کننده مناسبی است. اما در معابر و محله ها باید از کاهش دنده به 2 استفاده کرد. زیرا این اماکن محل سرعت رفتن و حرکت با دنده 3 نیست!

2. حتماً در توقف از دنده 4 و 5، ترمز کرده تا به زیر سرعت 80 برسید. سپس دنده را 3 کرده و کلاچ را به ارامی رها کرده و ترمز کنید تا متوقف شوید. هرگز با دنده 4 و 5 تا توقف کامل ترمز نکنید. این کار باعث می شود مدت زمان ترمز تا توقف کامل افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

3. نیازی به رفتن از دنده 2 به 1 برای ترمز نیست. دنده 2 حداکثر توان موتور جهت ترمز را به شما می دهد. پس عملاً این فکر را از سرتان بیرون کنید.

4. ترمز با دنده 4 و 5 اشکالی ندارد. به شرط اینکه در حد نیش ترمز باشد و جلوی مسیر ترافیک نشده باشد. این مورد را برای این ذکر می کنم که گاهی مجبور می شوید با 4 ترمز کنید و مجدداً بدون تعویض دنده با همان 4 حرکت کنید. صرفاً در اتوبان و سرعت بالای 80 و نیش ترمز.

تمرین های ذکر شده در بالا از مهمترین تمرین ها جهت اشنایی با قدرت موتور و مهار اتومبیل است. اگر این تمرین ها را بخوبی انجام دهید، با کسب مهارت لازم می توانید در مواقع لزوم از بسیاری تصادفات جلوگیری نمایید و سلامت خود و دیگران را تضمین کنید.

[ ۱۳٩٢/۳/٤ ] [ ٩:٢۱ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

خوابیدن در هنگام رانندگی در یک لحظه اتفاق میفتد. برای یک لحظه پلک ها روی هم می روند و همان یک ثانیه کافیست تا حادثه ای مرگبار برای شما رخ دهد.

هنگامیکه در حال رانندگی احساس خستگی شدید می کنید، به وضعیت چشم های خود در آینه نگاه کنید. اگر توان باز نگه داشتن آنها را ندارید و آثار قرمزی را در چشمان خود مشاهده می کنید، بدانید که فرصت کمی برای جلوگیری از یک حادثه در اختیار دارید. زیرا هرچقدر هم که حرفه ای باشید، به علت فشار ناشی از رانندگی و نیز حرکت یکنواخت، در یک لحظه وضعیت بدن شما ثابت شده و مغز چنین فکر می کند که شما در وضعیت بی تحرکی و استراحت هستید. بنابراین ناخوداگاه و بدون اینکه متوجه شوید، به بستن چشم ها جهت وارد شدن به وضعیت استراحت کامل فرمان می دهد. این همان لحظه خطرناک و حادثه ساز است. اتومبیلی که با سرعت زیاد در حال حرکت است و بصورت مورب حرکت می کند. در چنین حالتی احتمال چپ کردن اتومبیل بشدت بالا می رود. زیرا به محض اولین برخورد و یا شنیدن صدای بوق اتومبیل های دیگر، راننده از حالت خواب آلودگی درآمده و حرکت ناگهانی انجام می دهد و در اثر این حرکت و چرخش سریع فرمان، اتومبیل به یکباره چپ می کند...

 

بهترین کار برای جلوگیری از این امر، استراحت کافی قبل از رانندگی است. شما هم صبح زود به محل کار می روید؟ آیا دیروقت به منزل بازمی گردید؟ به نظر شما حفظ سلامتی مهمتر از هرچیز دیگری در زندگی نیست؟

 

اگر در هر لحظه ای از رانندگی احساس خستگی می کنید، در محل پارک اضطراری پارک کرده و با آب سرد صورتتان را شستشو دهید. در صورت امکان حداقل برای 20 دقیقه بخوابید و استراحت کنید. این 20 دقیقه جبران کننده 2 ساعت از کمبود خواب شما در شب است.

به هر حال همراه داشتن یک همراه مطمئن در سفرهای جاده ای، به کاهش احتمال تصادف در اثر خواب آلودگی کمک می کند. پس همواره در مسیرهای طولانی از همراهی یک راننده مطمئن و هوشیار دریغ نکنید.

موسیقی غیر یکنواخت و نسبتاً تند در افزایش سطح هوشیاری شما تاثیر بسزایی دارد.سعی کنید حتماً از سری موسیقی های مورد علاقه خود در اتومبیل داشته باشید و به هنگام حرکت به آن گوش دهید.

نکته مهم: هیچگاه در هنگام رانندگی "فکر و خیال" نکنید. فکر کردن بیش از حد در حین رانندگی باعث خیره شدن چشم ها به جلو و کاهش تمرکز شما شده و قدرت واکنش و عکس العمل سریع را از شما می گیرد. بنابراین در هنگام رانندگی فقط و فقط به رانندگی تمرکز کنید و بس.

وسیله ای برای جلوگیری از خوابیدن حین رانندگی

 

[ ۱۳٩٢/۳/٤ ] [ ۸:٤٩ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

در ادامه پست قبلی به بیان نکات ایمنی بیشتری می پردازیم.

1.پارک خودرو بصورت دوبل:

حتماً برای شما هم پیش آمده که با کسی بیرون رفته اید و در جایی برای خرید، بصورت دوبل پارک کرده اید. در حالی که دوست شما( یا اعضای خانواده) در اتومبیل منتظر شما هستند تا برگردید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/٢٥ ] [ ۱:۳۱ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

سلام. به عنوان یه مطلب اساسی در دو الی سه قسمت قصد داریم انواع روش هایی که سارقان برای دزدی اتومبیل بکار می برند رو شرح بدیم  و در ادامه روش هایی برای جلوگیری از اونها ذکر کنیم.

 

قسمت اول:

           ایمنی عمومی:


1.قفل فرمان بزرگ، قفل پدال، قفل ترمز دستی: از این سه غالباً قفل فرمان استفاده می شود. اما بهتر است از قفل پدالی که ایمنی بیشتری دارد استفاده کنید.

نکته: در هنگام ترک اتومبیل، حتی برای چند دقیقه، حتماً از قفل های بالا استفاده کنید. چون سارقان در کمتر از یک دقیقه اتومبیل را سرقت می کنند.

نکته: بهتر است در هنگام استفاده از قفل فرمان، خود فرمان هم قفل باشد. قفل را بصورتی بزنید که یک سمت آن به طرف پایین دست چپ، و طرف دیگر به سمت بالا دست راست و چسبیده به شیشه اتومبیل باشد تا تکان نخورد. قفل را تا انتها چفت کنید. برخی سارقان با تغییر ارتفاع فرمان اقدام به بازکردن قفل فرمان می کنند که در صورت چفت بودن درست قفل فرمان، "دوشواری" دارند!

غلط:

غلط!

 

درست:

درست

 

2. دزد گیر + چشمی: دزدگیر هم از واجبات ایمنی خودرو است.

نکته: اگر پول زیادی بابت دزدگیر نمی پردازید و قصد استفاده از دزدگیرهای معمولی( به علت کمبود بودجه) را دارید بهتر است چند مورد را رعایت کنید.

1. از دزدگیرها با مارک های معتبر استفاده کنید.

2. دزدگیر به نحوی باشد که در صورت فعال بودن، استارت اتومبیل کار نکند.

3. از سوئیچ مخفی دریغ نکنید. سوئیچی که بصورت یک کلید کوچک در قسمتی پنهان نصب شده و فقط راننده از آن اطلاع دارد و بدون آن اتومبیل روشن نخواهد شد.

4. برخی دزدگیر ها در صورت قفل شدن بصورت بی صدا، کار نمی کنند و فقط فلاشر می زنند. این مورد را در نصب دزدگیر چک کنید تا حتماً آژیر بزند.

نکته: چشمی(مکمل دزدگیر): چشمی برای ورود غیرمجاز از طریق پنجره ها بکار می رود و وضعیت داخل اتومبیل را با سنسور حرکتی چک می کند.اگر جسمی در اتومبیل تکان بخورد، آژیر بصدا در می آید.


اهمیت چشمی ها در انواع دزدی از طریق شیشه ها، ورود اجسام به هر نحوی به داخل اتومبیل و حرکات مشکوک داخل اتومبیل است و از ملزومات غیر قابل چشم پوشی است! برخی چشمی ها در هنگام قفل کردن بی صدا، فقط فلاشر می زنند و کار نمی کنند.  این مورد در نصب چشمی رعایت شود که حتماً در صورت قفل شدن بی صدا نیز آژیر را فعال کند.

3. اطمینان از سالم بودن درزهای پنجره ها، درها، قفل درها، قفل صندوق عقب و کاپوت.

نکته: آیا در قسمت صندوق عقب اتومبیل شما سوراخ ریزی وجود دارد؟ این مورد از انواع روش های دزدی صندوق عقب خودرو است. مخصوصاً پژو 405 که اغلب به همین روش مورد سرقت قرار می گیرد. اگر این سوراخ را مشاهده می کنید، در اولین فرصت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. سارقان با هل دادن ضامن درب صندوق بوسیله یک میله باریک، اقدام به بازکردن درب خودرو و سرقت آن می کنند.( یادم میاد یه بار تو اتوبان همت، یه پژو 405 دیدم که 6 جای صندوقش رو سوراخ کرده بودن!)

4.پارک خودرو:

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که هرجایی پارک می کنید؟

بهترین مکان برای پارک اتومبیل، نزدیکترین مکان به شماست. در میادین تره و بار، پارکینگها و حتی خیابان ها سعی کنید تا جایی که می شود در محل های تعیین شده پارک کنید و از پارک اتومبیل در مکان های پرت و دور از سایر اتومبیل ها و در تاریکی خودداری کنید.

5.ضبط:

ضبط اتومیل را حتماً درآورده و در کاور مخصوص قرار دهید و با خود ببرید. اگر ضبط شما ثابت است، کاور پلاستیکی آن را پایین کشیده و آن را مخفی کنید. ضبط های نواری نیازی به مراقبت ندارند چون سارقان تمایلی به دزدی آن نخواهند داشت!

6.داشبورد:

خیلی از شیشه شکستن ها بخاطر دزدی از داشبورد است.

 سارقان فکر می کنند ممکن است دارایی با ارزشی در آن باشد. لذا اقدام به شکستن شیشه یا خم کردن درب اتومبیل می کنند. بنابراین ضمن قرارندادن دارایی ها و مدارک در داشبورد، در هنگام خروج از خودرو و ترک آن، درب داشبورد را بازگذاشته تا از بیرون شیشه قابل تشخیص باشد و سارقان بی خیال شکستن شیشه ها و کج کردن درب اتومبیل شوند!

7. قرار ندادن وسایل شک برانگیز در اتومبیل:

کیف، کوله، پلاستیک، جعبه(خالی یا پر)، جسم پتوپیچی شده، احجام غیر قابل تشخیص، لباس(کت و شلوار و کاپشن)،کفش، راکت تنیس، انواع توپ، ساعت، دسته کلید، لوازم کامپوتری و خلاصه هر چیزی که شک سارقان را برانگیزد را نباید در اتومبیل قرار داد. طوری که قابل دیدن باشد.

اگر از روی اجبار ناچار به قرار دادن وسایل در داخل خودرو هستید، در پشت صندلی راننده و زیر صندلی ها وسایل خود را مخفی کنید. برای اطمینان می توانید چند عدد کتاب یا یک تکه لباس مشکی ناقابل را طوری روی آن بگذارید که مشخص نباشد چیز با ارزشی را مخفی کرده اید.

نکته: صندوق عقب به هیچ عنوان امن نیست! فقط جهت قرار دادن زاپاس و آچارها و وسایل نه چندان با ارزش استفاده شود و پس از هر خرید، داخل آن را خالی کنید.

بسیار خب. در این پست موارد کلی و معمولی ایمنی خودرو را بیان کردیم. اما برای کامل تر شدن مطلب، باید نکات خاص و برخی رعایت ها بهمراه انواع روش های دزدی را هم ذکر کنیم. شما دوستان خوب مطالب خود در این زمینه را کامنت بگذارید تا با استفاده از نظرات شما این مطلب را کامل تر کنیم. در پست بعدی که روز آینده منتشر می کنم، موارد کامل تری را برای شما شرح میدهم.

[ ۱۳٩٢/۱/٢٤ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

یادم باشد که زیبایی های کوچک را دوست بدارم حتی اگر در میان زشتی های بزرگ باشند
یادم باشد که دیگران را دوست بدارم آن گونه که هستند ، نه آن گونه که می خواهم باشند
یادم باشد که هرگز خود را از دریچه نگاه دیگران ننگرم
که من اگر خود با خویشتن آشتی نکنم هیچ شخصی نمی تواند مرا با خود آشتی دهد
یادم باشد که خودم با خودم مهربان باشم
چرا که شخصی که با خود مهربان نیست نمی تواند با دیگران مهربان باشد

 


[ ۱۳٩٢/۱/٧ ] [ ٩:۳٤ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

دوست و همکار خوب من "خانم موسوی" مطلب جالبی در مورد مهارت ترمز گرفتن در وبلاگشون قرار دادن که بسیار آموزنده ست و توصیه می کنم حتماً این مطلب رو بخونید. با تشکر از خانم موسوی عزیز.

 

مهارت ترمز گرفتن(کلیک کنید)

[ ۱۳٩۱/۱٢/۱٤ ] [ ۸:۳٥ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

دوستان عزیز ببخشید من یک مدته آپ نکردم و این بخاطر سرماخوردگی و تب و لرز شدیدیه که این روزها دارم. تنها توصیه من به شما دوستان اینه که کمتر از خونه در هوای آلوده و ویروسی بیرون برید و دست هاتون رو خوب بشورید. هیچ چیز بهتر از دست تمیز جلوی بیماری رو نمی گیره.

نکته1: بعد اینکه خواهش می کنم در این روزهای پایان سال با دقت بیشتری رانندگی کنید.چون همه بدجوری عجله دارند و من علتش رو نمی دونم! سعی کنید با رانندگی درست، سال 91 رو بدون حادثه سپری کنید. پشت اتومبیل هایی رانندگی کنید که راننده ی مطمئنی پشتش نشسته باشه و چراغ ترمزهاش سالم باشه. فاصله قانونی رو رعایت کنید، لجبازی نکنید، زیر 100 تا رانندگی کنید، از لاین وسط حرکت کنید، ترمز ناگهانی نکنید، فاصله اتومبیل عقبی رو هم تنظیم کنید تا زیاد بهتون نزدیک نباشه، مطمئن سبقت بگیرید، راهنما فراموش نشه، کمربند ایمنی تمام سرنشینان عقب و جلو رو حتماً ببندید( مخصوصاً کمربندهای عقب).


 

در هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید،در موقع ترافیک همیشه حواستون به جلو باشه و از نگاه کردن زیادی به اینه های بغل جداً پرهیز کنید( باید سریع اینه های بغل رو نگاه کنید و چشمتون رو به جلو بدوزید) و از انحراف به چپ و راست بدون چک کردن نقاط کور اینه های خودداری کنید.

 

از دوستان تهرانی هم خواهش می کنم به علت بسته شدن اتوبان بابایی و شلوغی همت و حکیم، صبح ها زودتر از خونه بیرون بزنند و یا از مسیر یادگار شمال و چمران شمال برای رفت و یادگار جنوب و چمران جنوب برای برگشت استفاده کنند، چون این روزها خیلی خلوت هستند. اتوبان نیایش هم همیشه خلوته و بهتره برای رفت و برگشت ازش استفاده کنید. بدترین اتوبان همت غرب و شرقه که بدجوری حتی ساعت 6.15 ترافیکه!


صیاد شمال و جنوب، امام علی شمال و جنوب هم بسیار خلوت و خوب هستند و می تونن به جای اتوبان بابایی و صدر( که این روزها به علت تعمیرات بستن) استفاده بشوند.

نکته2: توصیه دیگه هم برای تونل توحیده. در هنگام عبور از تونل توحید خیلی دقت کنید چون بکدفعه نگاهتون خیره میشه و ممکنه نفهمید اتومبیل جلویی ترمز کرده. این هم به علت ساختار بسیار فاجعه در تونل توحیده که کناره های پل بدجوری چشم رو اذیت می کنه و تمرکز رو از راننده می گیره.

در تونل ها هرچند کوچک، حتماً چراغ ها رو روشن کنید.

نکته 3( مهم): در سرازیری ها خسیس بازی در نیارید و از خلاص کردن اتومبیل جداً پرهیز کنید. چرا که وقتی ماشین تو سرازیری خلاص باشه، حدود 90 کیلومتر سرعت می گیره و کنترل فرمان روی چرخ ها و همین طور ترمز، به شدت افت می کنه و در صورت بروز حادثه نمی تونید ماشین رو کنترل کنید و امکان چپ کردن وجود داره. باور کنید اگر در سرازیری ماشین تو دنده باشه، خیلی خیلی کم بنزین مصرف میشه، شاید حدود 1 لیتر. پس ارزش نداره بخاطر این 1 لیتر، ریسک کنید.

نکته4: در آخر هم توصیه می کنم اگر اتومبیلتون مشکل داره، در اولین فرصت درستش کنید. ترمز ها، آج چرخ ها، آینه ها، چراغ های ترمز و چراغ های جلو( که متاسفانه بیش از 30% اتومبیل های توی تهران، چراغ هاشون خرابه. چراغ ترمز که ندارند، چراغ های جلو هم نوربالا میزنه!!!)، میزان بودن و نکشیدن فرمان به چپ و راست( برای اینکه بدونید فرمان می کشه یا نه، در یک مسیر مستقیم حرکت کنید و فرمان رو صاف کنید. حالا چند لحظه رهاش کنید ببینید به چپ یا راست می پیچه یا نه؟ اگر پیچید که باید ببرید میزان فرمان کنید) از مهمترین موارد در چک کردن اتومبیل هستند. حالا سرویس های روغن موتور و فیلتر ها که باید هر 6 ماه یکبار انجام بشن بهشون اضافه کنید تا اتومبیلی در شأن و شخصیتتون رو سوار بشید. هر چند اتومبیل کم قیمتی باشه که اصلاً مهم نیست. باشه؟

دیگه اینکه یه چند روزی مارو تحمل کنید تا خوب بشم بعد با کلی مطلب جدید و تازه در خدمت شما دوستان خواهم بود. البته سوال ها رو هر روز جواب میدم. شاد و سلامت و تندرست باشید و حرفه ای، با دقت و با آرامش و بدون دعوا رانندگی کنید.

[ ۱۳٩۱/۱٢/۱۱ ] [ ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

 حتماً متوجه شدید که در روزهای اخیر شمار رانندگانی که چراغ های اتومبیلشون نقص فنی داره، رو به زیاد شدنه . حداقل شما این طور نباشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۱٢/۱ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]

قسمت دوم سوال و جواب:( این پست به روز خواهد شد)


 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۱۱/٢۸ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ بامداد-ایران ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام. خوش آمدید. هدف من از ایجاد این وبلاگ، یاد دادن اصول درست رانندگی به افرادیه که دوست دارند خوب رانندگی کنند و امنیت خود و دیگران رو تضمین کنند و از رانندگی لذت ببرند.از اینکه به وبلاگم سر می زنید ممنونم. اگر پیشنهادی برای مطالب وبلاگ دارید، حتماً بیان کنید تا با نظرات شما دوستان عزیز، وبلاگ پر بارتری داشته باشیم.
نويسندگان
صفحات اختصاصی
موضوعات وب
امکانات وب

  • گسیختن
  • سبزوار